Devresiz Molex Soketli Fan Hız Kontrolü – Thermaltake 120 mm Turbo Kasa Fanı
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Devresiz Molex Soketli Fan Hız Kontrolü – Thermaltake 120 mm Turbo Kasa Fanı

Uzun zamandır paylaşım yapamıyorum, araştıra araştıra uzun takipler sonucunda kendime bir kasa toplamaya çalıştım, kasayı topladım fakat makale giremedim. Son zamana kadar kasayla uğraştım yıllık izinde olmamdan dolayı yoğun günler oldu faydalı bir paylaşım yapamadım. Ama şimdi kendimden yola çıkarak kasa fanlarının hızlı dönmesi sonucu aşırı ses yapmasından şikayetçi olanlar için faydam olacağını düşünüyorum. Kendim elektrik-elektronik branşlı biri olarak gidip fan kontrol kartlarına para vermek istemedim, ayrıca fan kontrol devresi de yapabilirdim fakat bulunduğum yerde yeterince devre elemanı bulacağımı sanmıyorum. Bu yüzden çok daha basit bir yolla size 12 volt turbo kasa fanının hızı nasıl düşürülür bunu paylaşacağım. Durumu olamayanlar vardır bu yüzden kimse eksik kalmasın, fan hızını düşürmek isteyenler için güzel bir paylaşım olacağı kanaatindeyim.

Thermaltake 12 cm Turbo Kasa Fanı

Elimizde böyle bir turbo kasa fanı var, bu fanlar kanat yapılarından dolayı yüksek hava çekme veya üflemeye elverişli yapılmışlardır. Turbo tanımı bu özelliğinden dolayı gelir fakat şöyle bir durum var ki kasaya takılan bu fanlar aşırı hava akımı yarattığından dolayı ses yaparlar. Fanı önünde ve arkasında hiç bir engel olmadan çalıştırırsanız ses yapmadığını göreceksiniz. Sebebi ise ızgara gibi delikli bir yüzdenden hava çeker veya üfleyerek hava akımı buradan geçişte fanın yapmak istediğinin altında bir değerde olduğu için ses yapar.

Thermaltake 12 cm Turbo Kasa Fanı

Yukarıda kasanın yan kapağına monte edilmiş halini görüyorsunuz. Bu sesi aza indirgemek için fan yapılacak şeylerden biri fanın hızını düşürmek olacaktır. Yukarı da görülen fan molex soketi ile sarı ve siyah kablodan güç aldığı için 12 volt ile çalışmaktadır. Güç kaynaklarından çıkan kablolarda sarı +12, kırmızı +5 ve turuncu 3.3 volttur. Diğerlerini bilmeye pek ihtiyaç duymayacaksınız bu üç rengi bilmeniz sizi için yeterli olacaktır. Yapmanız gereken tek şey ince bir alet yardımı sayesinde molex soketin içindeki fiş tırnaklarını içe bastırarak fandan gelen siyah kablonun olduğu ve molex soketteki kırmızı kablonun olduğu fişi çıkarmak sonrada fandan gelen siyah kablolu fişin tırnaklarını biraz dışa açarak molexteki kırmızı uçun çıktığı yere takmanız olacaktır.

molex +7 volt modified

Yukarıda gördüğünüz gibi bu işlemi yaptığınızdan +5 ve +12 voltu fana verip +7 volt ile çalışmasını sağlıyorsunuz. Böylece fan daha yavaş döndüğünden sesi azalmış oluyor. Doğru yapıldığı takdir de güç kaynağına kesinlikle bir sakıncası yoktur. Dilerseniz 5 volt vererekte rahatlıkla kullanabilirsiniz, yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Anlaşılmayan bir yer olursa yorumdan yardımcı olabilirim. Gayet basit olduğunu düşünüyorum, dikkat etmeniz gereken doğru yapmak ve fiş tırnaklarına biraz narin davranmak olmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Paylaşımınız için teşekkürler. Peki 5 voltta çalıştırmak için ne yapılmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir