Whatsapp Video Gönderme Süresini Uzatma Hakkında

Siteye gelen kullanıcılara baktığımda bu konuyla alakalı çok kişi geldiğini görmem üzerine bu makaleyi yazma gereği duydum. Neden ısrarla Whatsapp üzerinden daha uzun video göndermek istenilmesini henüz bende anlamış değilim :) Demek istediğim video gönderme özelliği sadece Whatsapp’ta mevcut değil ki en basiti çoğumuzun telefonunda olduğunu düşündüğüm Facebook Messenger uygulaması da video gönderebiliyor, ama niye ısrarla Whatsapp :) Hadi gizlilik açısından seçiyorsunuz diyelim onada kabulum ama ikiside Mark Zuckerberg tarafından yönetiliyor yani aynı gizlilik şartlarını taşıyor olması gerekmez mi? Hem şöyle bir durum var, mesela Whatsapp en fazla 16 mb video göndermeye izin veriyor yani durum süre ile alakalı değil boyutla alakalı. 3 dk video 16 mb olursa hepsini gönderir ama daha fazla olursa süreden keser. Ayrıca Whatsapp ile video gönderirken render işlemi yapar yani çözünürlüğü düşürür oda dosya boyutunu küçültüp çabuk göndermesi içindir. Aynı durumu fotoğraflarda da yapar, gönderdiğiniz her türlü görüntünün çözünürlüklerini düşürür böylece hızlı gönderir. 720p olan bir videoyu whatsapp hiç bozmadan göndermeye kalksa ne kimse o kadar beklerdi, nede internet paketleri yeterdi :) Tabi bu işlemler Facebook Messenger içinde geçerli o biraz daha vefakar olarak daha yüksek boyutlarda göndermenize izin verebiliyor.

Normal bir şekilde yani legal bir yöntem ile Whatsapp video süresini uzatmak ne yazık ki mümkün değil. Fakat aynı programın klonlanmış hali olan Whatsapp Plus bu işlem için geliştirilmiştir,  50 mb gibi daha büyük dosya gönderimine izin veren programdır. Bu sınıra kadar olan fotoğraf, video ve ses dosyalarını göndermek için yapılmış, ayrıca ayarlanırsa fotoğrafların çözünürlüğünü bozmadan gönderebiliyor. Ancak legal bir işlem değildir, Whatsapp hesabınız ile ilgili sorunlar yaşamanıza sebep olmamak için şimdiye kadar bunu yazmamıştım. Ama çok arayan olduğunu gördüğümden kimsenin bu hataya düşmesini istemedim. Bunun yanın bir çok özelliği bulunan bu programı kullananların internet üzerinde bir çok sorunla karşılaştığını okudum.

whatsapp-vs-whatsapp-plus

Program illegal olduğundan Google Play Store‘da bulmanız mümkün değildir, eğer kullanmak isterseniz kendi sitesinden güncel apk dosyasını indirebilirsiniz. Yüklemek için normal uygulamayı kaldırıp indirdiğiniz apk dosyasını kurmanız gerekiyor. Eğer apk kurarken sizden “Güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama yüklemek isteniyor onaylıyor musunuz?” sorusuna evet demelisiniz.

Eğer bana soracak olursanız kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kullanmaya başladığının günün ertesinde 1 günlüğüne engellenebilirsiniz. Whatsapp Dünya genelinde 500 milyon kullanıcıya sahip, bunun ortalamasıyla bir çoğumuz ücretsiz mesajlaşma olarak bu uygulamayı kullanıyoruz. Sms kullanmayan yada başka uygulamaları sevmeyip Whatsapp kullanan biri için 1 günlük engel bile çok fazla olacaktır. İnternet üzerinde bir çok site bunu paylaşmış fakat böyle bir durumla karşılaşacağını belirtmemiş, eğer engellenmek istemiyorsanız farklı yöntemlerle video işlerinizi halledebilirsiniz. Bunun için ilerleyen zamanlarda uygulama araştırması yapmayı düşünüyorum.

Yaziverdik.com adresini takipte kalınız :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
  1. Yav arkadaş video süresi yükseltmek mümkün özellıkle root kullanıcıları için basit nasıl imkansız diyorsunuz?

  2. Ya abi neden böyle bir saçmalık yapmışlar neden video tam olarak gitmiyor işte bu yüzden wp sevmiyom

Yapılan Yorumlar
  1. Yav arkadaş video süresi yükseltmek mümkün özellıkle root kullanıcıları için basit nasıl imkansız diyorsunuz?

  2. Ya abi neden böyle bir saçmalık yapmışlar neden video tam olarak gitmiyor işte bu yüzden wp sevmiyom

  3. neden ısrarla uzun video gönderme isteğimizi anlamış değil yazıyı hazırlayan arkadaş. açıklayayım;
    whatsapp’ta aile grubumuz var. ülke dışındaki akrabalarımız 3 dk’dan uzun video gönderemiyor mesala. misal bir düğün sahnesinde 10 dakikalı güzel bir sahne var maalesef kırparak göndermek zorunda kalıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir