CS:GO Fps Drop Takılma Kesin Çözüm
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

CS:GO Fps Drop Takılma Kesin Çözüm

Kısa bir zaman önce Steam PUBG oynamaktan sıkılıp yeni bir oyunu geçmek istemem nedeniyle oynaması ücretsiz CS GO yükledim. Fakat bir kaç gün oynadıktan sonra oyun içinde özellikle karşı takımla karşılaşma durumlarında 1-2 saniye şeklinde takılmalar başladı. Sistem özellikleri oyunu fazlasıyla oynatabilecek düzeyde ve FPS öyle azda değil 350 FPS’e kadar çıkabiliyor. Sonuçta Steam PUBG’yi çok rahat oynatıyor, yüksek ayarlarda yerine göre 150 FPS değerleri alabiliyorum.

CS:GO‘da takılma ve FPS düşüşlerini araştırırken bir çok sistemde bu olayın olduğunu anladım. Benim sistemimden daha yüksek sistemleri olan kişilerde bile bir takılma ve FPS drop sorunu vardı.

CS:GO FPS DROP TAKILMA ÇÖZÜMÜ

Sorunun başlıca sebebi CS:GO ekran kartınızın tamamını kullanmaya çalışarak anlık takılmalara ve FPS droplarının olmasına sebep olmasıdır. FPS arttırmak ve anlık drop olmaması için işlemleri sırasıyla yapmalısınız.
İlk olarak yapacağınız Başlat > Denetim Masa > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri ekranına gelmeniz. Kısayol olarak Başlat > Güç yazın > Güç planını seçin kısmına tıklayın.

Açılan pencerede;
• Güç Tasarrufu
• Dengeli
• Yüksek Performans
Şeklinde seçenekler göreceksiniz, bunlar standart olarak seçenek halinde olurlar. Haricinde AMD Ryzen işlemci kullananlar için AMD Balanced ve AMD High Performance seçeneklerini de görebilirsiniz.
Bu ekranda Yüksek Performans seçiyoruz. Sonra sağında bulunan Plan Ayarlarını Değiştir kısmına giriyoruz.

Açılan ekranda Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir kısmına tıklayın.

PCI Expess > Bağlantı Durumu Güç Yönetimi > Ayar: Orta Derece Güç Ayalarını seçip pencere altından uygula > tamam seçeneklerine tıkladıktan sonra oyuna dönün sorununuz çözülmüş olacaktır.


Nvidia tabanlı ekran kartı kullananlar için ufak ince bir ayar; Nvidia Denetim Masası > 3D Ayarların Yönetilmesi > Program Ayarları > CS:GO seçili iken

Bu işlem sayesinde CS:GO’nun ekran kartını %100 kullanmak yerinde biraz daha alt limitlerde kullanmasını sağlayarak anlık fps düşüşleri ve takılma sorununun önüne geçerek ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu sorunu deneme yanılma ile bir kaç gün uğraş sonucu çözerek buldum.

KOMUT İSTEMİ(CMD) ÇÖZÜMLERİ

Eğer yukarıdaki ayarlar çözüm olmadıysa yapılaması gereken Başlat > Komut İstemi(CMD) > sağ tık yönetici olarak çalıştırınız. Açılan siyah pencereye SFC/SCANNOW yazarak Enter ile çalıştırın Windows dosya sistemi taramasını %100 olana kadar bekleyiniz. Tarama bittikten sonra eksik veya bozuk bir dosya varsa size uyarı olarak yazacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, CS:GO ile yeniden FPS drop takılma var mı kontrol ediniz.
Bu yöntem çözüm olmadıysa allupdate.bat dosyasını bilgisayarınıza indirerek sağ tık ile yönetici olarak çalıştırınız. Bu dosya yine komut ekranında otomatik çalışacak Windows güncellemelerini ve ayarlarını kontrol edecektir. Bittiğinde siyah ekran kendi kapanacaktır yine oyuna girerek takılma sorununu kontrol ediniz.

Eğer hala sorun devam ediyor ise yapılacak son bir şey daha var. Başlat > Komut İstemi > sağ tık yönetici olarak çalıştırınız.
İlk olarak DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth kodunu yazıp Enter ile çalıştırın,
işlem sona erince DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth kodunu çalıştırıp bittikten sonra ekranı kapatarak CS:GO ile FPS drop ve takılma sorununu kontrol edebilirsiniz.
Komut istemi ile yapılanlar genellikle çözüm olduğu görülmüştür.

Olumlu geri dönüşlerinizi yorum olarak belirtebilirseniz, diğer kullanıcıların yararına olacaktır.

Sistem Özellikleri;
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3,6GHz 35MB Cache
Ekran Kartı: Asus ROG Strix GeForce GTX 1660 Ti
Ram: Kingston HyperX Fury (2×8) 3200 MHz DDR4
Anakart: Asus Prime B450M-K AMD
SSD: SANDİSK SSD PLUS 480 GB
PSU: XILENCE +80 800 Watt

Herkese sağlıklı günler, iyi oyunlar. Aim her zaman headshot olsun ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir