Samsung Galaxy S4 Android 5.0 Lollipop Güncellemesi Geldi
 1. Anasayfa
 2. Kişisel

Samsung Galaxy S4 Android 5.0 Lollipop Güncellemesi Geldi

Tahminlerime göre ülkemizde Samsung Galaxy S4 kullanıcıları oldukça yüksektir. Bir zaman önce Samsung bazı modellere Android 5.0 Lollipop güncellemesi geleceğini duyurmuştu. Bende bir S4 kullanıcısı olarak aylardır güncelleme gelecek mi diye aklıma geldikçe kontrol ediyordum. Günlerden bu gün kontrol ederken yeni bir güncelleme olduğunu gördüm hemen güncellemeyi başlattım fakat dosya boyutu oldukça yüksek, tam emin olmamakla birlikte 1.1 GB civarında. Böyle zamanlarda şarj önemli olduğu için dosya indirmenin yarıda kesilmemesi açısından hemen cihazı şarja taktım. Bunları yaparken bir kaç ekran görüntüsü aldım şuan güncelleme paketi indi ve güncelleme yükleniyor.

Samsung galaxy s4 android 5.0 guncelleme

Güncelleme yapabilmeniz için uyarı olarak en az 3 GB alan istiyor ve yeni Android versiyonu yüklendikten sonra cihazdaki dahili depolama alanının 950 MB kadar azalacağını belirtiyor. Kur dediğinizde cihaz yeniden başlatılıyor, güncelleme paketi yükleniyor. Yüklenme işlemi bittiğinde bir yeniden başlatılma daha oluyor bu kez başladığında “Android yükseltiliyor… 218 uygulama optimize ediliyor.” ekranı geliyor. Uygulamaların optimize edilmesi tamamlandıktan sonra cihaz açılıyor, uygulama yüklendi diye bir popup çıkıyor. Görünümü diğer Lollipop olan cihazlardakinin aynısı telefonun özgü simgelerde değişiklikler var, bildirim ekranı kısmı tamamen öncekiden farklı, home tuşu ile açılan çalışan uygulamalar kısmında yenilenmiş.

Samsung galaxy s4 android 5.0 guncellemesi

Cihaz güncelleme paketini wifiden indirirken birazda olsa ısınıyor, eğer siz mobil veri ile indirmek isterseniz bu ısınma daha da fazla olacaktır. Ayrıca güncellemeyi kur dediğinizde paket yüklemesinden telefon ve uygulamalar optimize edilene kadar cihaz tam performansta çalıştığından daha da fazla ısınma oluyor. Benim cihazım işlemci 75-80 ve batarya 38-40 derecelere kadar çıktı. Telefon sıcaklığı ölçmenin nasıl yapıldığını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Korkulacak bir durum yok bu kadar ısınma hem cihazın şarjda olmasından hemde yüksek performansta çalışmasından kaynaklanıyor. Fakat siz yinede yüklendi ekranı gelene dek telefonla meşgul olmayınız.

Not: Size güncelleme erken geldi şeklinde aklınızda soru işaretleri olabilir, benim cihazım United Arab Emirates kayıtlı olmasından dolayı erken geldi. 1 aydan fazla oldu Android 5.0.1 sürümünü Samsung Galaxy S4 cihazımda kullanıyorum. Söylemek isterim ki bu cihazda kullanılacak bir sürüm kesinlikle değil. Android sürümünün yalın hali olmamasından dolayı sisteme 2 GB ram az geliyor. Zaten Android 4.4.2 iken fazlasıyla ram kullanıyordu şuan daha da fazla kullanıyor. Durum böyle olunca haliyle cihazın şarjıda az gitmeye başladı. Önceki sürümde günü rahatlıkla çıkartan batarya şuan yarım gün yetiyor eğer fazla ilgilenirseniz günde 3 defa şarj etme gibi bir durum olabilir. Sistem, donanımı yorduğundan ısınma daha çok oluyor. Eğer böyle bir güncelleme paketi cihazınıza gelirse Android Lollipop‘a geçmenizi tavsiye etmiyorum. Bu sorunlardan dolayı cihazı downgrade ettim, yani 4.4.2 bir önceki sürüme çevirdim böyle olunca da şebeke sorunu ve imei null oluyor bu yüzden yine güncel sürüme dönmek zorunda kalıyorsunuz. Samsung servisi bile yapsa olacak şey yine aynıdır sormuştum, uyarmak istedim.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (100)

Popüler Yorumlar
 1. arkadaşlar 4.2.2 bende yükledim ve şebeke sorunu oldu onuda modem bin le çozdüm

 2. Usb kablo ve odin programı yardımıyla orjinal romu yüklemenizde fayda var. Fakat verilerinizi yedeklemeyi unutmayınız.

Yapılan Yorumlar
 1. Merhaba, 27 Kasım 2016’da Galaxy S4 telefonuma güvenlik paketi güncellemesi adı altında bir güncelleme geldi ve bende güncelleştirdim. Ancak güncelleme sonrası telefondaki çözünürlük ciddi anlamda düştü. Çok güzel kamerası olan ve her detayı yakınlaştırabildiğim telefonumdan şimdi hiçbir fotoğraf tam anlamıyla gözükmüyor. Bu durumu nasıl çözebilirim?

 2. Benim telefon a daha yazilim guncelmesi gelmedi ne yapmam gerek

 3. Samsung s4 güncelleme sonrası geri tuşu sorunu oluştu ışığı yanıyor fakat işlevi yok.farklı bi öneriniz varmi? Teşekkür ederim

  • Usb kablo ve odin programı yardımıyla orjinal romu yüklemenizde fayda var. Fakat verilerinizi yedeklemeyi unutmayınız.

 4. arkadaşlar 4.2.2 bende yükledim ve şebeke sorunu oldu onuda modem bin le çozdüm

 5. Merhaba benim telefonum s4 active son 2 haftadır ekranda kararma ve telefonda aşırı ısınma oluyor ve telefonuma yeni güncelleme pakedi geldi paketi indirdim fakat güncellemedim yorumları okudum sanırım bu güncelleme telefonuma zarar verir kararını aldım sizce telefonumu daha çok kasar ve bozar mı birde eğer güncellemez isem bildirim panelinden gitmeyen bilgiyi nasıl iptal edip silebilirim durmaya zorla mı yoksa devre dışı bırak mı Teşekkürler

  • Kurmaya başlayıp iptal etme seçeneği olabilir. Ekranda kararma oluyorsa kritik düzeydedir, yani görüntü gitti gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir