Instagram İle Türkiye’de Canlı Yayın Devri Başladı

Son gelen Instagram güncellemesi ile artık Türkiye’de canlı yayın yapmak mümkün hale geldi. Gelen güncellemeden sonra durumun farkına varanlar hunharca canlı yayın yapmaya başladılar. Eğer sende canlı yayın yapmak istiyorsan hemen uygulamayı güncelle ve yayın yapmaya başla.

Yayın kavramı Periscope ile çok benzerlik gösteriyor, yani kalp atılıyor yorum yapılıyor. Haricinde yayını paylaş gibi bir şey yok, ama yayın başlatınca tüm takipçilere bildirim gidiyor böylece yayın birden doluyor. Bir de yayını yorumlara kapatabiliyorsunuz ve kendinizde yorum yapabiliyorsunuz.

Eğer Instagram‘a girdiğiniz de hikayen bölümünde bulunan seçeneklerin solunda canlı video başlat seçeneği yoksa hemen uygulamayı güncelleyip yeniden kontrol etmenizde fayda var.

Bu durum aslında Instagram‘ın ikinci atağı, ilki bildiğiniz gibi Snapchat gibi hikaye olarak anlık fotoğraf ve video yeniliği olmuştu. Fakat bu canlı yayın özelliği ile kendine Periscope benzeri bir durum katması aynı uygulama ile üç uygulamanın yaptığını yapmak anlamına geliyor, böylece kullanıcılar diğer uygulamalar yerine Instagram’ı kullanma tercihinde bulunacaklarını düşünüyorum. Böyle düşünmemin sebebi ise hikaye özelliğinin Snapchat yerini bir hayli almasını gözlemlememden dolayı oluştu. Bence Instagram canlı yayınları da Periscope ile olduğu kadar patlayacak :)

Uygulama sayfasında dikkatimi çeken diğer durum fan olarak açılan Instagram adreslerinin kapatılmasına yönelik oldu. Bu Instagram profillerinin kapatılmasını ben yeni gelen özelliğe bağlıyorum. Fan ve diğer türden profil sahipleri bu duruma dikkat etmeli.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir