Instagram da görüntülü konuşma devri başladı

Sosyal medya platformları arasından en çok vakit geçirilen uygulamaların başında gelen Instagram üzerinden görüntülü konuşma uzun zaman önce duyurulmuştu. Fakat daha Türkiye üzerinden erişim yoktu ancak bu akşam itibariyle DM konuşmalarının üst sağ köşesinde kamera butonu görülmeye başlandı.

Görüntülü konuşma yapmanız için ilk olarak o kişiyle mesajlaşmış olmanız gerekiyor, ardından mesajlaşma ekranının sağ üst köşesinde görüntülü konuşma butonu beliriyor. Bastığınız anda konuşma bağlantısı kurmak için karşı tarafa bildirim gidiyor. Görüntülü konuşma esnasında konuşmayı küçültüp aynı anda mesaj yazabiliyorsunuz. Bunun için görüntülü konuşma ekranının sol üst köşesindeki sekme butonunu kullanabilirsiniz. Ayrınca görüntülü görüşme yaparken kendi ekranınıza bir defa dokununca ekrandaki butonlar gizleniyor, kendi görüntünüzün üstüne iki defa dokunursanız arka kamera açılıyor buna dikkat etmekte fayda var.

Diğer görüşme özellikleri ise mikrofonu kapatabiliyorsunuz, kapattığınız da karşıdaki kişi bunu sizin görüntünüz üzerinde beliren mikrofon simgesiyle anlıyor. İsterseniz sadece kendi kameranızı da kapatabiliyorsunuz. Instagram görüntülü konuşma sırasında ekran üst ve alt olmak için ikiye bölünüyor. Karşıdaki kişi kamerayı açıp kapatınca üstte olan görüntüsü alt kısma geçiyor.

Yukarıda görünen özelliklere DM ekranında kişinin üzerine tıkladığınız da ulaşabilirsiniz. Buradan kişiden gelen mesajları veya görüntülü konuşma isteklerini sessize alabilirsiniz.

Instagram görüntülü görüşme kalitesinden söz etmek gerekirse eğer internetiniz iyi ise görüntü güzel bu genelde kablosuz wifi internet ile daha güzel görüntü demek. Her görüntülü konuşma da olduğu gibi Instagram görüntülü konuşma içinde şarjın hızlı bitmesi muhtemel olacaktır. Eğer mobil veri üzerinden bağlanıyorsanız bu daha fazla şarj yemesine ve telefonun daha fazla ısınmasına sebep olacaktır. Korkulacak bir durum değil ama bilinmesinde fayda var.

Instagram görüntülü konuşmayı engellemek için profildeki ayarlardan anından ilet bildirimlerinin en altında bulunan bölümden yukarıdaki ayarları yapabilirsiniz. Size yazan herkesin görüntülü sohbet isteğin göndermesini veya sadece takipçilerinize açmayı seçebilirsiniz. Tamamen kapatarak instagram görüntülü konuşma sohbetini engelleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir