Selfie Nedir Kendimce Açıklama
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Ağ

Selfie Nedir Kendimce Açıklama

Aslında bundan önce bir yazım vardı onu yazıp bitirmem gerekiyordu fakat bunu yazma gereği duydum. Çünkü sosyal ağ üzerinde Selfie o kadar yaygınlaştı ki kendimi tutamadım desem yeridir. Sokak röportajlarında Selfie’nin anlamı sorulduğunda çoğunluk bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Bana sorsalar selfie yeni teknolojiyle hep vardı diyebilirim. Selfie kelimesi o kadar ciddeye alındı ki TDK tarafından kelimeye hala anlam verilmeye çalışıyor, henüz bulunmuş değil. Selfie’nin Türkçe’sini hep bu gibi durumlarda kullanıyoruz aslında, “kendinizi fotoğraf çekmek!” bunu ister çoğul ister tekil olarak düşünün anlamı budur. Sadece bu eylem, bu kelime sayesinde biraz eğlenceli hale getirip, insanların kendilerini fotoğraf çekenlere karşı bakış açısı değiştirildi. Çünkü böyle durumlarda insanlar kendilerini fotoğraf çekmekten çekinirdi. Bu durum ortamda bir çekicilik, aynı zamanda da çekingenlik yaratırdı.

 

selfie

Selfie ortaya atıldığından sonra bu durum gayet eğlenceli bir duruma dönüştü, herkeste buna katıldı. Bunun öncesinde kendini fotoğraf çekip sosyal ağda paylaşamayanlar bile kendini rahat hisseder oldu. Teknolojini gelişen yüzüyle birlikte özellikle ön kamerası bulunan telefonlar eğlenceli olmanın yanında kullanışlı olmaya başladı. Öncesinde kullanımı açısından 3G için tasarlanan ön kameralar şuan görüntülü konuşma haricinde Selfie akımıyla çok aktif olarak kullanılmaya başladı.
Belkide bu düşünceme katılan kişiler olmasına rağmen aksini idda edebilirler fakat bence durum bundan ibarettir.

 

Sözün özünde diyebileceğim, kendi(ler)nizi fotoğraf çekmek zaten vardı. Selfie tüm çekingenliği ortadan kaldırarak eğlenceli bir hale getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir