Bilgisayarım Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım? Laptop Neden Isınır? Aşırı Isınma, Donma ve Kapanma Çözümü
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Bilgisayarım Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım? Laptop Neden Isınır? Aşırı Isınma, Donma ve Kapanma Çözümü

Merhaba, bu yazımda ilgili başlıkta da görüldüğü gibi bu sorunun neden oluştuğunu nasıl üstesinden gelineceğini açıklamaya çalışacağım. Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum, laptoplar her ne kadar dizüstü bilgisayar kategorisinde olasalar bile aslında tam anlamıyla öyle olduğunu düşünmüyorum. Kendi görüşüme göre aslında tam olarak öyle değil çünkü laptoplarda kullanılan dizüstü kategorisi ön görüş açısından öyle. Laptop altı kapalı ve hava almayacak bir durumda kullanıldığı zaman ne olursa olsun ısınacaktır. Özellikle fan kısmındaki havalandırma gözleriyle dışarıdan soğuk hava almadığından, fan görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. Buna bağlı olarak ise ilk olarak işlemci, ardından ekran kartı entegresi ısınacaktır. Basit olarak söylemek gerekirse işlemci de sıcaklık artışı kapanmaya, ekran kartında ki sıcaklık artışı ise görüntüde aksaklıklara ve donmalara sebep olacaktır.

işlemcigrimacun

Yukarıda verdiğim resimlerde Acer Aspire 5741G modelinin işlemcisi ve ekran kartı entegresi görülüyor. Temizlenmesi için bana getirilen bilgisayarın aşırı ısınma problemi vardı. Online oyun oynanan bilgisayarda yarım saat içinde ısınmaya dayalı kapanmalar oluşuyormuş. Resimdeki donanımlar İntel İ5 430M ve Nvidia GT320M üzerindeki gri termal macun aşırı ısınma  sıcaklığı ile içinde kurşun alışımının bulunmasından dolayı sertlemiş ve neredeyse kurşun halini almıştı.

temizlenmişişlemciekrankartı

Yukarıda verdiğim aynı cihaza ait olmasa bile ne şekilde temizlendiğini göstermek için verilmiş bir örnektir. Macundan arındırma işleminde ucu yassı ve yumuşak bir plastik ile macunun kalın olduğu kısımları kazıyabilirsiniz. Macun kalıntılarını işlemci üzerinden temizlemek içinse eski bir diş fırçası yardımıyla kurşun kalıntılarını işlemcinin üzerinden ayırabilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken çıkan termal macun parçalarının anakart üzerine düşmemesine özen gösteriniz. Bundaki sebep ise ısıyı daha iyi iletip bakır soğutucu ile arasından boşluk olmaması açısından içinde kurşun alışımı bulunması. Termal macunun kurşun alışımlı olmasının sebebi işlemci ile soğutucunun bakır yüzeyi arasındaki boşluğu kapatmaktır. Bunun dezavantajı ise kurşun aynı zamanda hafif bir iletken olduğu için anakarttaki diğer parçaların üzerine gelirse kısa devre oluşturabilir. Oluşabilecek durumu engellemek açısından anakart ters çevrilerek üzerindeki macun temizlenebilir. Kesinlikle daha temiz olsun düşüncesiyle ıslak mendil gibi kolaya kaçan temizleme yöntemine gitmeyiniz. Aksi takdirde işlemci veya diğer parçalar zarar görebilir.

laptopısınmasorunu

Yukarıda verdiğim resimde ise ısınma sorununun asıl nedeninin kaynağı görülüyor. Genellikle işlemci ve erkan kartı üzerinde olan bakır soğutucu yolları yukarıda görülen  hilal şeklinde fan koruma plastiği, fan ve radyatör şeklinde sıralanmış saçlarda son buluyor. Bu yapının çalışma prensini ise işlemci ve ekran kartı üzerinden gelen sıcaklık ile ısınan radyatör şeklindeki kısmı fan yardımıyla soğutmak. Radyatör üzerinden geçen temiz havayla soğuyan bakır iletken boru işlemci ve ekran kartı üzerindeki sıcaklığın azalmasında büyük rol oynar, hatta soğutmaya sağlayan prensip tamamen böyledir. Zamanlar dışarıdan alınan toz, saç ve kıl türevi yabancı maddeler radyatör kısmın önünde resimlerde görüldüğü gibi birikerek radyatör saçları arasındaki hava geçişini kapatır. Soğumayan radyatör şeklindeki kısım bilgisayar parçaları üzerinden gelen sıcaklığı düşürmediği için bilgisayar ısınmaya, ilk başta görüntü aksaklıklarına ve sonra işlemcinin aşırı ısınmasından dolayı korumaya geçerek bilgisayarın kapanmasına sebep olur. Bu durumda oynadığınız oyun, çizdiğiniz proje veya hazırlamakta olduğunuz yazılar kaydedilmeden silinebilir. Buna önlem olarak bazı programlarda belli aralıklarda otomatik kaydetme var bunu ayarlayabilirsiniz fakat aksi durumlar kötü sebepler doğurabilir.

pcısınmasorunuçözümüYukarıda görmüş olduğunuz gibi radyatör kısım ilk resimle dolmuş iken son halindeki gibi temizlenerek içinden rahatça temiz hava geçmesi sağlanır, böylece bilgisayar için soğutma daha iyi gerçekleştirilir. Sağ üst resimle gerekli termal macun yenileme için miktarı ve işlemci üzerine dağılımına örnek verdim. Kendim bireysel olarak yaptığım bir iştir, çekimlerden sizlere derleyerek paylaşmak istedim. Isınma sorunu olarak ilk aklınıza gelmesi gereken sebeplerden biridir. Bilgisayarınızın sağlığı için buna ve nerede kullandığınıza dikkat edin. Diğer yararlı blog yazılarımda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir