WordPress Gönderilen URL “noindex” İşaretli Çözümü
  1. Anasayfa
  2. Genel

WordPress Gönderilen URL “noindex” İşaretli Çözümü

Wordpress sitenizin bazı sayfaları Google Search Console > Dizin > Kapsam kısmında hata vererek “Gönderilen URL “noindex” işaretli” diyorsa bu durumu uzun uğraşlar sonucunda All In One SEO Pack nedeniyle olduğunu anladım. Çoğu kişi bunun Google XML Sitemap eklentisi ile alakalı olacağını da yazmış fakat durum öyle değil. All In One Seo Pack içinde bulunan sitemap özelliği de bu durumu etkilemiyor. Asıl etki eden eklentinin ana sayfasında yer alan bazı ayarların işaretli olmasından kaynaklanıyor. Uzunca bir ayar sayfası olduğundan bazı ayarları gözden kaçırabilirsiniz, sanırım bazı sayfalar eklenti kurulumunda noindex işaretli olarak geliyor. Durum böyle olunca daha eklentiyi yeni kurduğunuzda bile işaretli sayfalar noindex olarak hem Google Search Console üzerinde hata veriyor hemde Google tarafından indexlenmiyor.

İlk olarak Wordpress admin panelinden solda All in On Seo yazan kısma girip eklentinin ana sayfadaki ayarlar kısmına ulaşıyoruz. Eklenti ana sayfası oldukça kalabalık bir ayar seçeneğiyle dolu yavaştan aşağıya inerek Noindex Ayarları penceresini buluyoruz.noindex hatası çözümü all in one seo ayarları

Yukarıda görünen kısımda sadece sizin istediğiniz sayfaların işaretli olması gerek eğer hiç bir sayfanın noindex işaretli olmasını istemiyorsanız tüm işaretleri kaldırmalısınız. İşaretleri kaldırdıktan sonra varsa sitenizin önbelleğini temizleyiniz sonra incelemesi için Google Search Console üzerinden yeniden istek göndererek hatanızın bir kaç gün içinde kalkmasını bekleyebilirsiniz. Google Search Console incelemesi bazen 4-5 gün sürebiliyor o yüzden kısa zamanda sonuç beklemeyiniz sabırlı olunuz zaten bağlı olan email adresinize inceleme hakkında mail gelecektir.

Hata değeri sıfırlandıktan sonra noindex işaretli olup Google dizinine eklenmeyen içerikleriniz veya linkleriniz index almaya başlayacaktır.

Benim sitemde yazar ve arşiv sayfaları işaretli olduğundan index almıyordu bir kaç gün uğraşın sonucu sorunun Seo eklentisi ayarlarından olduğunu anlayarak değiştirdim. Size gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra güncel site haritasını Google Search Console üzerinden göndererek index almasını ve doğrulanmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir