Namaz Kılarken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
  1. Anasayfa
  2. Kişisel

Namaz Kılarken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

En başta söylemek isterim ki ben bir din görevlisi veya din üzerine eğitim almış bir kişi değilim. Yazacaklarım namaz esnasında gördüklerim ve dikkat ettiklerimden ibaret olup çocukluktan gelen aldığım temel bilgilerle bağdaştırıp, ayrıca öğrendiklerimi iletmek olacak. Diğer siteler de olan kalıplaşmış terimlere yer vermeyip günlük kültürel dilde söz edeceğim.

İlk söylemek istediğin husus konu namaz kılmakla alakalı olduğundan cemaatle kılınan namazlardaki saf düzeni, genelde her yerde kalabalık olduğunu düşündüğüm Cuma namazlarında saf tutanlar ne düşünceyle olduğunu tam bilmiyorum öndeki yarım safları tamamlamak yerine kapıya yakın olarak kısa kısa saflar oluşturuyorlar. Bu durum genel bir yanlış olarak sürekli göze çarpıyor, cemaat ile kılınan namazlarda saf tamamlanmadan yeni saf tutmak yanlıştır.

Hanefi mezhebi mensubu olarak tekbir alırken avuç içleri kıbleyi görmelidir. Eller bağlanırken baş ve serçe parmağı bileği sarar, diğer üç parmak kol üzerine uzatılır.

Eller bağlandıktan sonra Fatiha ve kısa sure okunurken bakışlar secde de başın konulacağı kısımda. Rükû da iken ayak parmak uçlarında, secdeden sonra oturuşta diz hizalarının arasında olur. En büyük yapılan yanlışlardan biri de sağa ve sola selam verirken yanındaki yada arkadaki kişilere bakılmaz. Selam verilirken omuz uçlarına bakılır, namaz bitene kadar namaz kılınan çehre dışına göz kaçırılmaz. Görüyorum selam veriyor arkadakine bakıyor veya yanındakinin yüzüne bakıyor olmaz abim olmaz omuz ucuna bakmalısın.

Bir diğer önemli husus imama uyulan namazlarda onun hareketlerini göz ucuyla görüp imamla yarışır gibi  namaz kılmak veya yine cemaat ortamında imama uyulmayan namazlarda yanındaki önündekinin hareketlerinden hızlanmak yanlıştır. İmam tekmil verdikten sonra harekete geçilir ondan önce rükû ve secdeye gitmek veyahut yanındakine bakarak hızlı kılmak yanlıştır.

Bir başka durumsa namaz kılarken dikkat edilmesi gereken ince noktalar var. İlk ve en çok gözüme çarpanlardan bir tanesi secde ederken dirseklerin yere değmesi, secdede dirsekler yere koyulmaz. Secde ederken alın, burun ve ayaklar kesinlikle yere değmelidir. Namaz esnasında zorunlu olmadıkça gözünü kapatmak, esnemek ve öksürmek mekruhtur. Namaz da üst baş düzeltmek, kıpırdamak veya sallanmak doğru davranışlardan değildir.

Aklıma geldikçe veya sizin yorumlarınızla eksikler ve yanlışlar tamamlanabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir