Sony Xperia Z5 Teknik Özellikleri ve İnceleme

Uzun zamandır telefon incelemesi yazmadım, bu sessizliğimi yeni gelen bir cihazla bozmaya karar verdim. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen bu cihaz alışa gelmiş Sony Xperia Z serisinde biraz farklılıklar ortaya koyuyor. Öyle ki alışılmışın dışına çıkan bazı durumlar söz konusu bu konuda kullanıcı şikayetlerini Sony göz önünde bulundurmuş gibi görünüyor.

Farklılık gösteren ilk izlenimlerden bir kaçı göze çarpan kapaksız şarj soketi ve çukurlaştırılmış açma kapama tuşundan oluşuyor. Diğer Xperia Z serisi modellerde şarj girişi kapaklı ve açma kapatma tuşu kabarık fiziksel yapıya sahipti. Bu modelde farklılık göstermesinin sebepleri kullanıcıların karşılaşmış oldukları sorunlardan ileri geliyor. Şarj soketi kapaklı olan modellerde belli bir zaman sonra kullanımdan dolayı soket kapağı deforme oluyor, kapalı kalma işlevini yerine getirmiyordu. Bu modelde şarj soketi tamamen açık durumda, böylece deforme olma gibi bir durum olmayacaktır. Diğer fiziksel durum olan açma kapatma düğmesi kabartılı değil dışarıdan içeriye doğru verilmiş bir esneklik sayesinde bu rahatsız edici görüntü ve fiziki yapıdan kurtulmuş oluyor. Biraz geç olsa da hızlı gelişen telefon piyasası için güzel bir adımla karşıya çıkan Sony Xperia Z5 gayet şık bir yapıya kavuşmuş.

sony xperia z5 özellikleri

Eklenen başlıca özelliklerinden biri ise yeni açma kapatma tuşu aynı zamanda parmak izi okuyucu görevini görüyor. Böylece telefon güvenliği daha da üst düzeye yükselmiş oluyor.

5.2 inç ekranı Z2 ve Z3 ile aynı boyutlarda bir nebze ekran çözünürlüğü arttırılarak 428 ppi gibi bir değere yükseltilmiş. Telefonun dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri kamerası, günümüzde yeni bir model aldığınızda ilk yöneltilen sorudur “kaç megapiksel?”. Sony kamera özellikleri ile diğer cihazlara göre daha öne çıkan bir marka bu modelin 23 MP kamera kullanarak yüksek çözünürlük ile yerini önlere taşımış oluyor. Ön kamera selfie durumlarında kullanıldığı için akıllı telefon üreticileri sadece arka kamera ile değil ikincil olan ön kamera olarak da kıyasıya rekabet durumundalar. Sony Xperia Z5 ise 5.1 MP ön kamerası ile selfie düşkünlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

sony xperia z5 23 mp kamera

Alışa gelmiş durumlardan farklı olan bir diğer durum ise microSD kart ve sim kart yuvası tek bir aparat üzerinde bütünleştirilmiş. Bunun benim düşündüğüm bir dezavantajı var, microSD kartı çıkarmak istediğinizde sim kartta birlikte çıkacağından telefonu yeniden başlatmak gerekecek. Bu Sony Xperia Z5 için bir eksi yön olarak görünüyor ama bu durum herkesi rahatsız etmeyebilir. Yinede ayrıntıyı kaçırmamak en güzeli sonradan can sıkıcı olabiliyor. Hazır sim kart demişken cihaz nano sim kart ile çalıyor. 32 GB dahili depolama alanı olan model microSD hafıza kartı desteği ile 200 GB daha arttırabiliyor. Yine toplamda 8 çekirdek Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 ve Quad-core 2 GHz Cortex-A57 işlemciyle donatılmış cihazın ara bellek birimi 3 GB ramdan oluşuyor.

Gelişinde Android 5.1.1 Lollipop yüklü olan model ilerleyen zamanlarda işletim sisteminin yeni versiyonu olan Android 6.0 Marshmallow güncellemesi de alabilecek. 5.2 inç ekran boyutu sayesinden cihaz büyüklüğü tahmin edilse de 14.6 cm boyunda 7.2 cm eninde  7.3 mm kalınlığında dikdörtgen bir yapıda. 2900 mAh batarya ile birlikte 154 gr olan telefon yine, IP68 standartları bünyesinde 1,5 metre ve 30 dakikaya kadar su geçirmezlik aynı zamanda toza dayanıklılığı sayesinde oldukça iddalı.

10 kasım itibariyle Türkiye’de satışa çıkması bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir