Laptop Soğutucular ve Soğutma Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Laptop Soğutucular ve Soğutma Yöntemleri

Günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte bilgisayarlar git gide kendini küçültmeye başladı. Bilgisayar sistemi ve donanımıyla çalışan boyutlarda 11 inç küçüklüğüne kadar geriledi. Neredeyse bir kitap büyüklüğüne kadar düşen boyutlarla kullanım alanları genişletildi ve kullanıcılar arttı. Fakat buna rağmen hala büyük boyutların tutkunları var. Bunlar arasında en çok tercih edilen boyutlarda biri 17.3 inç boyutları. Bu boyutlarda bir ekrana sahip olmak isteyen kullanıcılarda rastlanılan en belirgin özellik ise ekran ve ekran kartı desteğinin Full HD görüntüyü tercih etmesi. 1920x1080p değerine denk gelen bu kavram oyun kullanıcıları ve film izlemeyi sevenlerce daha çok tercih ediliyor.

ibook

İlerleyen teknolojiyle birlikte her cihaz küçüldükçe onun korumak ve soğutmakta önemli bir etken haline geliyor. Eski zamanlardaki kalın kasa değerlerine sahip dizüstü bilgisayarlar artık yerini ultrabook laptoplara bırakıyor. Öyle ki eskiden santimlerle ifade edilebilecek kalınlıklar şuan milimetre ölçüleriyle söyleniyor. Bu ilerlemeyle birlikte cihazların donanımları da dar bir alanda olmuş oluyor. Dar alan her zaman ısınma ve soğutma açısından eş değer derecede olmayabilir. Ultrabook cihazlarda bu alan oldukça daraltıldı ve soğutmaya bağlı farklı teknolojiler kullanılsa da yinede bilgisayarınız ısınabilir.

Günümüzde de daha öncesine göre ince olup ultrabook laptoplara göre daha kalın olan laptoplar mevcut fakat bunun sebebi ekran kartlarının daha iyi olması ve performans sergileyecek donanımda cihazlar olmasıdır. Bu tip cihazları genelde oyun tutkunları ve grafik işleriyle aşırı ilginlenen proje çizenler kullanmaktadır. Laptopların soğuk hava alan ve sıcak havayı veren kısımları resimde gösterilmiştir. Soğuk alan kısımlar mavi,  sıcak veren kısımlar kırmızı ile gösterilmiştir.

laptophavakısım

Önemli olan bu kısımların rahat hava alabilmesidir, Laptop neden ısınır? yazımda temizliği açısından soğutma nasıl daha sağlıklı olur bahsetmiştim. Eğer laptop iç aksamı kozmetik olarak yazımdaki gibi temiz ise kolay bir yöntem bile soğutma için yeterli olacaktır. Aşağıdaki resimle soğutma çubuğu görülmektedir. Bu aracın görevi laptop alt kısmının hava almasını sağlamak amacıyla bulunduğu zeminden 2-3 cm yükseltmek ve soğuk hava ihtiyacını rahat karşılamasını sağlamaktır. Bu araca gerek duymadan elinizdeki kullanılmayan bir cisimle aynı islemi yapabilirsiniz.

soğutmaçubuğu

Aşağı görülen ise bir Türk işi soğutma yöntemlerinden biridir. Yaz aylarında keşfedilen yöntem genel olarak tavsiye edilmese de zor zamanlarda buluşmuş bir yöntemdir. Soğutma durumu açısından nasıl bir performans gösterdiği bilinmemekle birlikte tavsiye edilmemektedir. (:

türkişisoğutma

Bu yöntem ise bilindik laptop soğutma standlarından esinlenerek geliştirilmiş el yapımı bir soğutma yöntemidir. Yapan kullanıcılar soğutma için havalandırma yerlerine göre fanları yerleştirmişler fakat unutulan bir şey var fanların enerji kaynağı laptop olamaz. Çünkü yüksek değerde elektrik çeken büyük fanlar olmasından dolayı usb ile kullanılmayacağı için harici bir beslemeye gerek duyacaklardır. Bunun haricinde kalın ve büyük yapraklı olduklarından sessiz bir çalışma olmaz.

elyapımısoğutmaelyapımısoğutma1

Gelelim güncel hayatta gördüğümüz laptop soğutma stanlarına, bu araçlar ısınmaya bağlı olarak ürelitmeye gerek duyulmuş seri üretimi sağlanmış soğutma araçlarıdır. Oyun kullanıcıları ve yüksek değerde grafik kullanan kullanıcılar için tercih edilmeleri oyunlarda ve yüksek grafik içeren kullanımlarda işlemci ve ekran kartına bağlı olarak ısınmasıdan dolayıdır. Aşağıda gördüğünüz stand soğutma üzerine ürünler geliştiren bir şirketin ürünüdür. Fiyat yüksek gelebilir fakat önemli olan soğutma açısından ne kadar performans sağladığıdır.

Thermaltakesoğutucu

Son zamanlarda ortaya çıkan bir diğer soğutma yöntemi ise yüksek performans fana sahip olan direk soğutma hava veren kısıma takılıp sıcak hava çekişini daha hızla hale getiren bu cihazdır. Fakat bu yöntemde laptop temizliği açısından sağlıklı olan bilgisayarlarda daha etkili olacaktır.

yeninesillaptopsogutucu

Benim tercih ettiğim yöntem ne stand kullanımı dene başka bir şey, bilinç olarak kullanımlarda zaten soğutma için kullanıcı her şey düşünür. Bende soğutma çubuğu ile aynı görevi görecek şekilde laptop batarya tarafına boş ve sert olan harici harddisk kutumu koydum. Aylardır öyle kullanıyorum, alttan temiz hava alması gerekli soğutma yapmasını sağlıyor. Belirli aralıklarda laptop temizliğini kendim yaptığım için herhangi bir farklılıktan hemen müdahale edebiliyorum. Eğer bilginiz ve tecrübeniz yoksa bilgisayarınızı kendiniz temizlemeye çalışmayınız. Eğer sizde bu yöntemlere para harcamak istemiyorsanız yerden 3-4 cm kadar yükseltecek kaymayacak ve sert olan bir cisimle bunu yapabilirsiniz. Bu kadar kolay bir yöntem için paranız cebinizde kalır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 23 Nisan 2016

    Teşekkürler hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir