Baş Ağrısı Neden Olur?

Bilindik bir kronik hastalığınız yoksa günlük yaşamda baş ağrısı belli nedenlerden dolayı oluşması vücudun kaçınılmaz noktalarından bir tanesi oluyor. Kronik hastalıklara bağlı olan migren, sinüzit ve menenjit gibi hastalıkların dışından ara ara oluşan ağrıların belli nedenleri olabilir.

Baş ağrısı nedenleri
♦ Bu nedenlerin başında benimde sıkça başıma gelen durumlardan bir tanesi günlük su tüketimine bağlı olan baş ağrısıdır. Eğer sabah uyandığınızda başınız hafif veya orta derecede bir ağrıya sahipse bunun ilk nedeni uyku yetersizliği ikinci nedeni ise su tüketiminin yetersizliğinden olabilir. Günlük su tüketimi dışında mutlaka yatmadan önce bir bardak su içmeniz iyi olacaktır.
♦ Alkol kullanıyorsanız vücudunuzdaki su kana karışmadan kayba uğrar  o yüzden alkol kullandıktan sonraki sabahlar baş ağrısı olmasının sebebi vücudun uykuda susuz kalmasından kaynaklıdır. Vücudunuz normal susuz kalmadan daha hızlı su kaybettiği için alkol aldığınızın ertesi sabahı başınız şiddetli (zonklama şeklinde) ağrıyabilir.

♦ Uykudan söz etmişken baş ağrısının bir diğer sebebi düzenli uykunun düzenini kaçırmak yada daha az uyumak olarak ön görülebilir. Uykunuzu almak göreceli bir kavramdır, İstanbul’da 8 saatte uykunuzu alamazken Ankara’nın kırsal bir kesiminde 6 saatten daha kısa sürede dinç olarak uyanabilirsiniz. Bunun başlıca sebepleri hava kirliliği ve havada bulunan nemden kaynaklı olabilir. Vücut günün yorgunluğuna bağlı olarak farklı tepkiler gösterebilir, yorgunken derin ve rahat uyumanın nedeni stresten uzak bir şey düşün(e)meden uykuya dalmaktan olabilir. Özetle az ve düzensiz uyku baş ağrısına neden olabilir.
♦ Günlük veya anlık stres, sinirlenme, moral bozukluğu gibi durumlar zaman zaman ani baş ağrısına sebep olabiliyor.
♦ Baş ağrısının göze vurması, görme bozuklukları ve zorluklarından kaynaklanabilir. Eğer bilgisayar yada telefonu aşırı parlak ekran ile gece karanlığında kullanırsanız göz ağrısından baş ağrısına dönüşebilir. Sürekli tekrarlayan bir baş ağrısına dayalı göz ağrınız var ise göz tansiyonu veya farklı bir göz hastalığınız olabilir bunun için bir doktora başvurmalısınız.
♦ Bir diğer baş ağrısı problemi açlıkla alakalı, uzun zaman aç kaldığınızda, öğün atladığınızda veya düzensiz yemek yemeniz baş ağrısına sebep olabilir.

Baş ağrısı için neler yapılabilir
Bu gibi sebeplerden baş ağrısı problemi yaşamamak için özellikle günlük su tüketimine dikkat etmenizde fayda var. Az su tükettiğinizde baş dönmesi problemini de beraberinde yaşamanız olasılıklardan bir tanesidir. Öğünlerden belli süre sonra düzenli aralıklarla ve yatmadan önce su içmeniz baş ağrısı ve sağlık açısından yararlıdır. Düzenli uyku hem günün stres ve yorgunluğu açısından hemde baş ağrısı için yerinde bir karar olacaktır. Uyumadan önce aklınızı meşgul edecek durumlardan uzak durmanız kolay uykuya dalmak ve rahat bir uyku için gerekli görülen durumlardandır. Karanlıkta uzun süre parlak ekran ile oyun gibi dikkat gerektiren eylemlerden uzak durum belli bir süre sonra göz ağrısı yapar, geçici çözüm olarak gözlerinizi dinlendirin. Günlük öğün düzenini korumak sadece baş ağrısı için değil sağlığınızla da alakalıdır. Bu sebepten sabah kahvaltınıza dikkat edin ve geç saatte yemek yememeye özen gösterin. Kahvaltı güne enerjik başlama açısından önem arz etmektedir.

Günlük hayatta benimde karşılaştığım durumları sizler yazıya döktüm. Eğer baş ağrınız yukarı durumlara dikkat etmeniz halinde yine de oluyorsa ağrı kesici kullanıp aksi bir durum için doktora görünebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir