Akıntı neden olur? Akıntı Çeşitleri ve Renklerinin Anlamı
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Akıntı neden olur? Akıntı Çeşitleri ve Renklerinin Anlamı

Gündelik yaşamda her kadının kendi vücudunu tanıması gibi bir durum söz konusu iken kimse bu durum için aslında o kadar da girişim içinde bulunmuyor. Hal böyle olunca en ufak bir değişiklik kaygılara sebep oluyor. Kültürel olarak toplum içinde “ayıp” kavramı o kadar geniş bir çerçeve de yer alıyor ki kadınlar kendi vücutlarına bakarken bile çekiniyorlar. Daha da ötesi kendileriyle ilgilenip takibini yapmıyorlar diyebiliriz. Bunlardan birisi olan Vajinal Akıntı durumunun ne kadar normal veya anormal olduğundan habersiz olunabiliyor. Kadın özel bir yapıya sahiptir, kendiyle ilgili bir çok bilgi edinmesi gerekebilir.

Akıntının olması aslında günlük bile olsa çok olağan bir durum, her olduğunda akıntı neden oldu diye kaygılanmak yersiz olabilir. Doğal akıntı çiğ yumurta akı renginde ve kıvamında olur. Özellikle akıntı şeffaf, kaygan ve kokusuz ise endişe etmeniz gereken bir durum söz konusu değil. Her kadın belli dönemlerde bu durumla karşılaşabilir, söz edilenin dışında bir durum olmadıkça gönül rahatlığı ile güne devam edebilirsiniz. Kadın hormonları sayesinde akıntıyı oluşturur ve bir çok yararlı yanı bulunmaktadır. İlk olarak dışarıdan gelebilecek kötü bakterilere karşı kendi savunma mekanizmasını oluşturur, mantar gibi bakterileri önleyebilir. Yürüme sırasında organın birbirine sürtünmesinden ortaya çıkabilecek tahrişi en aza indirir. İlişki sırasında daha rahat bir birleşmenin olması açısından etkili bir salgıdır. Bu tür akıntı tahriş, kaşıntı yapmaz aynı zamanda kokusuz ve renksizdir. Her insanda farklı olabileceği gibi akıntının miktarı da kişiden kişiye değişebilir. Menepoz dönemine girildiği zaman vajinal akıntı azalabilir ve kuruluk söz konusu olabilir. Akıntı adet dönemi öncesinde, cinsel yolla uyarılma sonucunda ve hamilelik döneminde rahimi ve bebeği korumak için salgılanan akıntılar renksiz ve kokusuz olduğu takdirde gayet normaldir.

Dönem dönem az veya daha çok salgı oluşumu olabilir, yukarı da söz edilen gibi bir akıntı olduğunda endişe etmenize gerek kalmaz. Korkulan durumlar genelde farklı renklerde ki akıntılar için geçerli oluyor. Şeffaf akıntı gayet doğal ve olağan olduğu gibi farklı renklerde ki akıntıların da bir anlam taşıdığını söyleyebiliriz. Akıntı normalden fazla, rengi ve kokusu farklı aynı zamanda ağrıyla birlikte tuvalete çıktığınızda yanma varsa vajinal yolla bulaşan bir enfeksiyon olabilir bu durumlarda bir hekimde muayene olup erken teşhis konulması yararlıdır.

Akıntı Renkleri Ne Anlama Gelir
Adet ve hamilelik dönemlerinde kahverengi veya kanlı akıntı meydana gelebilir. Adet yumurtlama dönemi olduğu için öncesinde yada sonrasında akıntıda bu oluşum söz konusu olabilir. Hamilelik döneminde ise spermin yumurtaya yerleşme dönemi olmasından kaynaklı kahverengi ve kanlı akıntı gelebilir. Normalin üstünde olmadığı sürece bu iki akıntı nedeni de kadının doğası gereği oluşabilir.
Sarı ve yeşil renkte kokulu olan akıntılar genelde vajinal enfeksiyon ile oluşan akıntılardır. Önceden söz ettiğim gibi genel enfeksiyon şartlarını taşıyan akıntılarda doktora başvurup tanı konması belki de örnek alınıp enfeksiyon türü incelenmesi gerekebilir. Vajinal enfeksiyon son derece ciddi bir durumdur, göz ardı edilmemesi gerekir aksi takdirde rahimde ve yumurtalıklarda bir hastalığa sebep olabilir.

Vajinal Enfeksiyondan Uzak Durmak
Vajinal enfeksiyondan korunmak için bölgenizi temiz tutun, kurulamanız vajinada mantar oluşumunu engel olacaktır. İç çamaşırı seçiminizde tamamen pamuk olan ürünleri tercih etmeniz tahriş ve enfeksiyon açısından yararlı olacaktır. Toplu alanlarda olan tuvaletleri kullanmadan önce ve sonra mutlaka sifona basın. Tuvaletinizi yaptıktan sonra temizliği önden geriye doğru yapmanız enfeksiyon durumu için önemli bir davranış olacaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir