Akıllı Telefonun Ekranı Neden Isınır?
  1. Anasayfa
  2. Akıllı Telefonlar

Akıllı Telefonun Ekranı Neden Isınır?

Öncelikle telefonunuzun tam olarak ekranının ısındığından emin misiniz? Evet asıl olan soru da bu aslında, cep telefonu ekranları LCD panel bir yapıya sahip oldukları için herhangi aşırı bir ısınma yapmazlar. Aslında ekranınızın ısınmasın telefonunuzun ısındığı anlamına gelmektedir.

Isınan yerler genelde cihazın elektronik donanımı veya bataryası olmaktadır. İşlevsel açıdan işlemci, ram ve ekran kartını barındıran anakart üzerinde yaptığınız işlere göre bir ısınma oluşmaktadır. Aynı zamanda telefon işlemleri yaparken batarya üzerinden elektrik yükü çektiği için aynı zamanda bataryanın da ısınmasına sebep olur.

Ekranın ısınmasını anlamanızın nedeni ise direk ten teması olan nokta genel ekran olduğu için en fark edici nokta erkan ısınmasından yana olur. Arka kısında koruyucu kapak yada kılıf olduğu için parmaklar arka kısma direk temas etmez bu sebeple arkada oluşan ısınmanın farkına varmazsınız. Telefon ve batarya eskidikçe daha fazla ısındığını aklınız da tutmanızda yarar var. Zamanla yorulan elektronik aksam ve eskiyen batarya telefonun hızlı ve daha fazla ısınmasına sebep olur.

Telefonun anakartı neredeyse ısınma odası bu noktada daha fazla olacaktır. Bu durumu daha iyi hissetmek isterseniz telefonun arka kısmında elinizi gezdirmenizi tavsiye ederim. Böylece hangi nokta daha fazla ısındığını anlamanız daha kolay olacaktır. En yüksek ısı olan nokta içerideki karttan ekrana da yansımaktadır. Bu sebeple ekran ısınması olduğu düşünülmektedir, fakat aslında durum telefonun ısınmasıyla alakalıdır.

En çok okunan yazım Akıllı cep telefonu neden ısınır? konusuna bir göz atmanızı tavsiye ederim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir