Sony Xperia Z2 Ekranda Sarı Leke Sorunu
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefonlar

Sony Xperia Z2 Ekranda Sarı Leke Sorunu

Merhabalar, dün iş arkadaşımın sahip olduğu Sony Xperia Z2’de gördüğüm bu sorunu sizinle paylaşmak istedim. Sonra internette biraz araştırma yapmam üzerine bu sorunun sadece Sony Xperia Z2 için olmadığını okudum, yazılanlara göre bazı LG model telefonlarda da aynı sorun baş gösterebiliyor. Sorunun kesin kaynağının ne olduğunu bilemeyiz fakat ısınmaya bağlı ortaya çıkan bir etken olduğuna kesin gözle bakabiliriz. Bazı akıllı telefonlarda ise bu sorun dış gövde de oluşabiliyor. Yani arka kısımda aşırı ısınmadan dolayı plastik veya metal alışımlı aksamlarda sarı lekeler oluşuyor. Bilindiği gibi aşırı ısıya maruz kalan her parça önce sararma yapar, sonradan yanmaya veya şekil değiştirmeye devam eder.

Her ne kadar artık LED ekran teknolojisi kullanılsa da karşılaşılan sorunlar gösteriyor ki bu teknoloji bile ısıya çare değil. Sony Xperia Z2‘de görünlen bu sorunun direkt ısınmaya bağlı olduğunu anlamak çokta zor olmuyor. Biraz mantıklı düşünüldüğünde görülen ile birleştirilen diğer parçalar size çok rahat cevabı veriyor. Cihazda oluşan bu sarı leke sorunu önden bakıldığında ekranın sol üst köşesinde olduğunu gördüm. Hemen telefonu yan çevirdiğimde aynı hizada şarj soketi ve hafıza kartı yuvasının olduğu kısım görülüyor. İş arkadaşım ısının bu alanda yoğunlaştığını söylemesi üzerine hemen aklıma ilk gelen metaller oldu.

Xperia-Z2-anakart-mainboard-motherboard-disassembly-guideYukarıdaki resim Sony Xperia Z2 cihazın anakartı, ortada kapalı olan alanda işlemci, ram, dahili bellek gibi kısımlar bulunuyor. Anakartın şuan ki bakış açısı cihaza önden bakıldığı açıyla aynı, yani işaretlediğim kısım cihazın sol üst köşesinde kalan şarj soketi ve hafıza kartı yuvasının bulunduğu alanı gösteriyor. Gördüğünüz gibi bu alanlar metal aksamlarda oluşuyor, dikkat edildiğinde şarj soketinin biraz daha yoğun bir metal olduğunu göreceksiniz. Ortada kapalı kısım alüminyumdan oluştuğu anlaşıyor, böylece ısıyı dağıtabilir fakat şarj soketi ve hafıza kartı yuvası metalden oluştuğu için telefonda olan ısınmaları anakart üzerinden kendilerine çekiyorlar ve yoğun aynı zamanda metal olduğun ısıyı dağıtmak yerine hapsettiklerinden uzun süreli ısınmalarda daha fazla ısı üzerlerinde yoğunlaşıyor. Aynı kısım hemen erkanın altında aynı zamanda sol üst köşesine geliyor. Böylece sarı leke sorununun mantıksal olarak aşırı ısınma sonunda ekrana verdiği ısından dolayı olduğu çok rahat anlaşılıyor.

Yazının başında belirttiğim gibi bu sorunu araştırdığımda sadece bu marka ve model de değil diğer markalarda da olduğunu gördüm. Amacım telefonu kötülemek değil bilgilendirme amaçlıdır, zaten şu zamanda ısınmayan akıllı telefon olduğunu hiç sanmıyorum.
Eğer bir marka kesinlikle ısınmayan akıllı telefon üretirse mobil cihaz sektöründe yeni bir çağ açar 😉

 

Yorum Yap